Calakmul az egyik legkörülményesebben megközelíthető, a civilizációtól leginkább elzárt, viszont pont ennek köszönhetően a leginkább érintetlen maja romváros Mexikóban, egy a dzsungel mélyébe vezető 62 km-es zsákutca legvégén. Ha pedig felmászunk az 45 méter magas Estrucura 2 tetejére, akkor bármerre nézünk, csak a végtelen őserdő zöldjét látjuk, 35 km-re délre pedig már Guatemala. Útközben jaguár veszélyre figyelmeztető táblák, illetve bandázó vadpulykák állják utunkat. Egyértelmű volt, hogy a mexikói roadtrip során útbaejtjük.
A túlértékelt, turistamágnes Chichen Itzával ellentétben itt egyelőre nem kell selfiehordákkal megküzdenünk és még árusok sincsenek. Ha reggel időben érkezünk, akkor jó eséllyel alig huszad magunkkal fedezhetjük fel a 2-3 négyzetkilométernyi területen szétszórt maya piramisokat és épületmaradványokat. Szerencsére nagy turista buszokkal nem, csak kisbuszokkal közelíthető meg. Illetve a Cancuntól való közel 600 km-es távolság is segít egyelőre kordában tartani a látogatószámot. Csak összehasonlításképpen: míg Chichen Itzában a napi látogatószám rekord átlépte a 18 ezret, addig Calakmulba évente “mindössze” 35 ezren jutnak el.
62 km-re az őserdő mélyén
Calakmulba érdemes korán (7 előtt) indulni, legkésőbb reggel 9-re odaérni, ehhez viszont a “közelben” kell szállást keresnünk. Legnagyobb választékot Xpujil illetve Chicanná környékén találjuk, innét kb. 2 óra alatt érhetjük el Calakmult. Illetve ha pénz nem számít, akkor Conhuas-ban található egy nagyon csinos 4 csillagos hotel, pont a lekanyarodásnál, illetve ha a körülmények nem számítanak, akkor egy kemping nem sokkal messzebb. Utóbbi két helyről egy bő óra alatt elérhető a romváros, én mégis inkább Xpujil környékét ajánlanám, mint kiinduló bázis.
Xpujilból reggel 7 előtti indulással 7:45 körül már a Conhuas környékén lévő elágazásnál járunk. A 186-os főútról lekanyarodva bő 60 km-t kell megtennünk egy keskeny úton az őserdő belseje felé haladva. Ez az út pár éve még tele volt hatalmas kátyúkkal, nagyon kellett vigyázni a bérautóra, lassan, döcögősen lehetett csak haladni. Mostanra (2020. február) szélesebb ugyan nem lett, de remek új burkolatot kapott, így az elején akár 80-nal, ahogy szűkül 50-30-cal lehet stabilan haladni, kb. 1ó15p alatt lehet megtenni a 62 km-t. Ezen a szakaszon nincs megálló, épület, büfé, wc, de még térerő sem! Cserébe végig a Calakmul Bioszférán, Mexikó legnagyobb természetvédelmi területének őserdejében haladunk és ha óvatosan megyünk útközben több őshonos állattal is összefuthatunk.
Pávaszemes pulyka, madárpók, pókmajom és a jaguár
Igaz, a legtöbb állat csak éjszaka, hajnalban jön elő, de a pávaszemes pulykák (Meleagris ocellata) csapata nappal is magabiztosan állja el a 1,5 tonnás terepjárónk útját, hagyják magukat fotózni, odajönnek az autóhoz és nem mindig akarnak továbbengedni. A színváltós tollazatban pompázó, amúgy repülésképtelen madarak vagy buták vagy bátrak, mindenesetre egy jaguár ellenében nem fogadnék rájuk.
Az autóból nem, de a parkolóban láttunk pókmajmokat és bőgőmajmokat is, de élnek itt madárpókok, kígyók, tapírok, ormányos medvék, tukánok és papagájok is. Persze messze a legizgalmasabbak az itt élő nagymacskák: puma, ocelot, hosszúfarkú macska és a király, a Yucatán-félsziget emblematikus figurája, az úton-útfélen kitáblázott jaguár. Azok az idegenvezetők, akik nap, mint nap megteszik ezt az utat Calakmul felé, nagy ritkán látnak jaguárt az autóból, de a romvárosban, szerencsére még nem volt jaguár támadás, legfeljebb a vadpulykák környékezik meg az óvatlan látogatót.
Az autó biztonságából szívesen fotóztam volna jaguárt, de pusztakezes harcban nem biztos, hogy sok esélyünk lett volna a 100 kg-mal mérlegelő hátból támadó gyilkológép ellen. Méretéhez viszonyított harapóerőben megelőzi a tigrist és az oroszlánt is. Harapásával 500-700 kgf erőt képes kifejteni, ami elegendő ahhoz, hogy a jaguár kettéharapja egy teknős páncélját.
disclaimer: a jaguár fotó saját, de nem szemtől szembe, hanem egy menhelyen készült, a vadpulyka fotó credit pedig a boundlessroads.com-ot illeti meg.
Calakmul útdíjak, belépő
Az út során összesen három alkalommal kell fizetni. Először a Conhuasnál lévő sorompónál, majd az onnét 20 km-re lévő múzeumnál útdíjat, majd a legvégén a belépő. Összesen kb. 190 peso (3200 Ft) per fő.
Mivel útközben tényleg semmi sincs, az oda-vissza út a legközelebbi lakott területig, a romváros kényelmes körbejárásval együtt 5-8 óra, így mindenképpen vigyünk elegendő vizet, kaját és szúnyogriasztót.
Reggel 9-re megérkezünk az egyre keskenyedő út végén lévő parkolóba, ahol még csak 5-6 autó állt, azok közül legalább az egyik az alkalmazottaké.
A Kígyó Királyság
Calakmul Campeche tartományban helyezkedik el és az egyik legnagyobb ősi maja város volt. Jelképe a “Kaan” kígyófej. A Kígyó Királyság a 6-8. század között élte fénykorát, ekkor épült az épületek többsége, lakosságát 50 ezerre becsülik. Nagy riválisa a jelenleg Guatemala területén fekvő Tikal volt. Calakmult egy mexikói biológust fedezte fel 1931-ben, miközben teljesen más célból egy kisgépről kutatta a jelenlegi természetvédelem alatt álló Calakmul Bioszféra területét. 2002 óta az UNESCO világörökség része.
A kiterjedt útvesztőben három különböző útvonalon indulhatunk el:
- rövid (corta): a két nagy építményhez visz, de kihagyja az Akropoliszt
- közepes (media): kihagyja az 1-es épületet, de érinti az Akropoliszt
- hosszú (larga): az összes fontos épületet érinti, kb. 5-6 km, 3 óra, mi ez utóbbi választottuk, de nem vagyok biztos benne, hogy egy pávaszemes pulyka nem vonta-e el a figyelmünket és nem néztük-e be valamelyik elágazót, de bízom benne, hogy nem maradt ki semmi.
Calakmulban és a látogatók elől lezárt környéken állítólag közel 7000 kisebb, nagyobb épület, templom, szobor és temetkezési hely található. A látogatók számára nyitott, kitáblázott útvonal jelenleg a jelentősebb épületeket I-től XVI-ig számozza.
Calakmul Estructura I. és II.
Meredeksége miatt az Estructura I piramisa tűnik a legmagasabbnak,, ennek ellenére a 120 x 120 méteres alapra épített, 45 méter magas Estructura II a legmasszívabb. (Összehasonlításképpen a Chichen Itza mindössze 30 méter magas)
A Chichen Itzával ellentétben, amit annyian látogatnak, hogy 1 hét alatt elkopna, ha nem lenne körbekerítve, itt a három legnagyobb piramis mind megmászható. A déli 35-38 fokban és masszív páratartalomban nem ideális tevékenység, az amúgy alacsony majáknak legalább térdig érő 40 cm magas lépcsőfokokon felkapaszkodni 17 emelet magasra, de mindenképpen megéri. Mind az Estructura I és II. és VIII. a környező erdő fölé magasodnak. Körben 360 fokos zöld, priceless őserdő panoráma, ameddig a szem ellát, csak a fák teteje minden irányban. A legközelebbi kis falu 65 km-re, 35 km-re délre pedig már a guatemalai határ.
Ha nem rohanunk, akkor kb. 3 óra alatt kényelmesen körbesétálható a ruta larga is. Ha 9-re ideértünk, akkor 12 után érhetünk vissza a parkolóba. Ha nem sürget semmi, akkor menjünk vissza Xpujilba, vagy keressünk egy szállást félúton, de ha szorít az idő és érezzük az energiát, akkor déli indulással még bevállalhatjuk, hogy még aznap sötétedés előtt elvezetünk egészen Palenque-ig (380 km, kb. 6 óra).
Hozzászólások (1)
Pingback: Gyere Mexikóba! Yucatán roadtrip + Cancún + Holbox | vizzitor.hu