Közben már elhagytuk Locarnót és a Maggiore-tó partján araszolunk végső úticélunk a Milánói Malpensa reptér felé, ugyanis ma este 10-kor indul a gépünk haza Budapestre, de azért kockáztatunk és útközben még megállunk, ahol csak lehet.
A Maggiore tavon Svájc egyébként Olaszországgal osztozik, vagyis az olaszoké a nagyobb szelet. Locarno után kb. 50 km-rel és az útépítéseknek és dugónak köszönhetően másfél órával később Baveno településén haladunk keresztül, ahonnét már látszanak a Borromeo-szigetek, azaz az Isola Bella, az Isola Madre, az Isola Pescatori és még két kisebb.
Isola Bella
Isola Bella, azaz a szép sziget, és valóban gyönyörű. Szemiramisz függőkertje, egy barokk palota és egy kis halászfalu is megfér a 400 méter hosszú és 320 méter széles kis szigeten. A halászfalu már a kezdetek óta ott volt, a palotát és a parkot pedig a Borromeo család építette a 17. században. Olyan korabeli hírességek tettek itt megtisztelő látogatást, mint Napóleon vagy Braunschweigi Karolina brit királyné. Karolinának annyira bejött a sziget, hogy konkrétan ajánlatot is tett a szomszédos Isola Madre megvásárlására, de egy királynőnek sem sikerülhet minden, így nem köttetett üzlet. Karolina végül a Comói-tó partján fekvő Cernobbio mellett alakította ki nyári rezidenciáját (Villa d’Este).
A Maggiore-tó ékszerdobozát egy pazar barokk palota uralja, mellette pedig az összesen 37 méter magas, tíz szinteltolásos teraszon elhelyezkedő olasz stílusú kert. A palota nagyrésze nyitva áll a látogatók előtt: gazdagon berendezett szobák és fényűző szalonok, felbecsülhetetlen műalkotásokkal díszítve. A kert tele virágokkal és egzotikus növényekkel, amelyek a Borromeo-öböl egyedi mikroklímájának és különösen enyhe éghajlatának köszönhetően tudnak itt megmaradni. A szigetet egy festményhez hasonlóan komponálták meg, ideértve az egymásra helyezett teraszok végén felépített „Színházat” is, amelyet az Egyszarvú szobra és a Borromeo család címere ural. A 17. századi kertet kis tavak, szökőkutak és rengeteg szobor díszítik, de a parkban púposkodó fehér pávákat (!) tényleg nem hiszed el, amíg nem láttad.
Fotó: Ursula Di Chito
A palota és a kertek mellett található a korábban a teljes szigetet elfoglaló kis halászfalu, jelenleg néhány étteremmel és ajándékbolttal.
Az Isola Bella alig 400 méterre van a parttól, így néhány perc alatt elérhető Verbania, Baveno, Stresa és Arona tóparti településekről.
Nem mellesleg Szicílián, Taormina közelében is található, egy hasonló nevű apró sziget.
Persze a másik három-négy Borromeo-szigetről se feledkezzünk meg!
Isola Madre
A szigetek közül a legnagyobb. A 10. századig temető, majd a 16. században érkezett a Borromeo-család és ide is felépítettek egy palotát, nyári lakot, benne számos 16-19. századi olasz műalkotás található. A palotához egy 8 hektáros angolkert is tartozik, amit 1823-ban adtak át.
Isola dei Pescatori – Halászok szigete
A Lonely Planet a világ 10 legszebb szigete közé választotta. A szigetcsoport egyetlen lakott szigete, igaz alig 25 állandó lakossal a bájos halászfaluban. A sziget méretéhez képest sok étteremet és ajándékboltot találunk a főutca mentén.
Isolino di San Giovanni
Majdnem a legkisebb sziget (Isolino = szigetecske), szintén egy palotával és kapcsolódó parkkal. Érdekessége, hogy a világ egyik legismertebb olasz karmestere, Arturo Toscanini az 1930-40-es években kibérelte a szigetet és itt élt.
Malghera szikla
A legkisebb sziget az összes közül, az Isola Bella és a Halászok-szigete között fekszik félúton. Lakatlan, de szikla létére buja növényzettel és egy kis romantikus stranddal. Nem hiába nevezik a Szerelmesek-szigetének is. Csak privát csónakkal közelíthető meg.
Hozzászólások (1)
Pingback: Lugano és Locarno: a svájci riviéra | vizzitor.hu