Ha Mexikó és tengerpart, akkor rögtön adja magát Cancún közel húsz km hosszan elterülő pazar fehér homokos tengerpartjával, az amerikaiak fogadására berendezkedett tízemeletes megaresortjaival, kaszinóival és bulihelyszíneivel. Aztán ott van Tulum, a halászfaluból kifejlődött elképesztő hipster-paradicsom. Illetve a kettő között Playa del Carmen, a legnépszerűbb digitális nomád bázis a maya riviérán.
Ha pedig valami egészen másra vágyunk, akkor még van egy sziget a Yucatan-félsziget közelében, amit még nem darált be teljesen a tömegturizmus. Mindössze 2,5 óra autózásra és 25 perc kompozásra a Cancún reptértől.
Holbox
Holbox persze már messze nem az az érintetlen halászfalu, ami tíz évvel ezelőtt volt, de még mindig nincsenek leaszfaltozva az utak, mintha a tengerparton lennénk, akár mezítláb is végigsétálhatunk a kisváros majdnem fehér homokkal borított főutcáján. Egyelőre tömeg sincs, a 42 km hosszú, alig 1,5 km széles szigeten kevesebb, mint kétezren élnek és a látogatószám is kezelhető még.
A #saveholbox projekt keretében számos korlátozó intézkedéssel próbálják megóvni a szigetet. Az autók is ki vannak tiltva, kizárólag az áruszállítás engedélyezett, a taxik szerepét pedig golfautók töltik be, ezek viszont sajnos benzin motorosak. A “városképre” is figyelnek, 12 méternél magasabb épületre nem adnak építési engedélyt. Apropó városkép: a jórészt nádfedeles házak falait neves graffiti művészek pazar falrajzai díszítik. 2014 óta pedig minden évben megrendezik az IPAF Street Art fesztivált, melynek során újabb alkotások születnek, illetve szükség esetén restaurálják a már korábbi viharvert munkákat.
A homokkal borított utcák, graffitik, flip-floppos járókelők, majdnem autómentes biciklis forgalom, kávézók, és tengerparti bárok igazi fesztivál hangulatot árasztanak.
Még több Holbox streetart, graffiti itt
Holbox tengerpart
A hosszú fehér homokos tengerpart és türkizkék víz itt is adott, de a Karib-tengeri oldallal ellentétben, itt a Mexikói-öbölben a tenger sokkal nyugodtabb, szélcsendes estékre szinte tóvá szelídül, ennek ellenére mégis kicsit zavarosabb és több a hínár is. Akit ez esetleg zavar, az vegye figyelembe, mivel viharosabb napokon reggelre több tonna hínár boríthatja be a fehér homokos tengerpartot, amit a helyiek igyekeznek eltakarítani, de ha nem teszik meg időben, akkor a rothadó hínárnak nincs túl kellemes illata. Ez persze senkit se tántorítson el Holboxtól, de hozzátartozik a teljes képhez.
A lassan mélyülő vízben egyébként homokzátonyok is kialakultak, amik egészen mostanáig tele voltak Mexikó és Holbox egyik jellegzetességével, a fa cölöpök segítségével a víz fölé veszített függőágyakkal, amiket a hatóság valamiért 2020 év elején sajnos betiltott, így a színes függőágyak sajnos eltűntek.
Reggel a piacról indulva, a tengerpartot folyamatosan járják az árusok, de kevesen vannak, egyáltalán nem erőszakosak és olyat kínálnak, amire amúgy szüksége van a napon szikkadó testnek: frissen facsart narancs vagy mangódzsúszt, illetve jégbe hűtött kókuszt, aminek ha szívószállal kiittuk a levét machetével apró darabokra csapnak, így hozzáférhetünk a “húsához” is.
A Karib-tenger kalózai
Holbox a 18. században a spanyol és olasz kalózok kedvelt megállója volt, miközben a Karib-tenger felé tartottak. Páran, akik jó útra tértek a szigeten telepedtek le. Állítólag az egyik legfelkapottabb étterem, a Viva Zapata tulajdonosának is kalózok voltak a felmenői. A legenda szerint Che Guevara és Fidel Castro az étterem elődjében ebédeltek 1953 júliusában, pár nappal a forradalom kirobbanása előtt.
Menedék
Holbox alig van messzebb Kuba keleti csücskétől, mint Havana az USA legdélibb pontjától (Key West), de a lehetőségek országába mégis könnyebb volt a bejutás egészen addig, amíg Obama el nem törölte a wet feet, dry feet policy-t, ami röviden arról szólt, hogy akit a tengeren kaptak el, azt visszatoloncolták, aki átért a szárazföldre azoknak megadták az esélyt, hogy végleges letelepedéshez folyamodjanak. Mexikó ugyan nincs a legvágyottabb emigrációs célpontok között és hivatalosan mindenkit visszafordítanak, de Isla de Mujeres és Holbox szigete mégis vonza az illegális bevándorlókat, akik a lazább jogrend és befogadóbb helyiek miatt sokkal könnyebben beilleszkednek.
Csuklós busz méretű cetcápák
Holbox egyik legnagyobb vonzereje, legalábbis a búvárok számára a júniustól-szeptemberig tartó időszakban a sziget mellett elhaladó cetcápa kolónia. A cetcápák Földünk legnagyobb halai, akár 15 méter hosszúra és 15 tonnásra is megnőhetnek. A cápa elnevezés ellenére teljesen ártalmatlanok, kizárólag planktonokkal táplálkoznak és jól viselik az ember közelségét is.
A tenger szentjánosbogarai
Biolumineszcencia. Valószínűleg harmadik nekifutásra sem tudnám nyelvbotlás kimondani ezt a biológiai-kémiai csodát leíró szót, amivel az élőlények világító képességét illetik. A jelenség holdfény nélküli éjszakákon a sziget déli oldalán figyelhető meg szeptembertől-januárig. A szerencsés napokon a tengerpartot planktonok, medúzák, tengeri uborka, rákok és egyéb mikroorganizmusok világítják meg kékben.
Holbox étteremajánló
La Isla del Colibri
A Kolibri épülete még helyi mércével is színes, igazi turistamágnes, még Holbox graffitivel borított központjában is nehéz elmenni mellett. Egyébként eszünk ágában sincs elmenne mellette, hiszen pont ide jöttünk reggelizni, de 8:20-kor még zárva, az ablakok is. Hiába Holboxon nincs időnyomás, elegendjük és az épületet körbefotózva, éhesen, de mégis türelmesen kivárjuk a fél9-es ráérős nyitást. Bent is szuper-színes minden, asztalok, széke, festmények, nagyrészt Frida Kahlo, még a plafonon is. A sarokban, a pénztárgép és kávégép mellett berendezett mini oltárban pedig jól megfér egymás mellett a feszület, a műanyag tukán, a díszes halottak napi halálfejek és egy mélynyomó. A hely egész nap (na jó fél9-től) nyitva, hivatalosan étterem, de leginkább a reggelije miatt dicsérik, ezért érkeztünk. A reggeli oké volt, de úgy néz ki már elvesztették az 5 éves értékelésekből visszaköszönő lelkesedést. A reggeli legerősebb elemei mindenképpen a frissen facsart gyümölcslevek. Az 5-6 deci masszív ananász-kókusz-mangó koktél egy üresen is fél kilós kupában érkezik, egy átlagfelhasználónak egy pirítóssal párosítva is több, mint elégséges reggeli. Cash only.
Le Jardin
A francia Stephane (alias Thoraki) Mathey úr még az “első felfedezők” között érkezett Holbox-ra, azonnal beleszeretett, hitt benne, ideköltözött és 2012-ben, hitt magában, majd “Ez itt a kert!” felkiáltással megnyitotta a sziget egyetlen, és ugyancsak helyidegennek tűnő francia pékségét, kávézóját a Le Jardin-t. A lelkesedés szerencsére azóta sem lankad, hiába a 10+ alkalmazott, minden reggel, a tulajdonos, maga monsieur Stephane veszi fel a rendeléseket a pult mögött. A hely a Kolibrihez hasonlóan, csak 8:30-kor nyit, de 8:20-kor már az utcán áll a sor. A francia pékségben hibátlan croissantok, bagettek, szendvicsek, kakaóscsigák és quichek készülnek. A kávé viszont kapszulás Nespresso, de az elmúlt két hét híg Americanoi után már ez is megváltás. A Colibri valamiért nagyobb hype-ot kapott, de mind minőségen, mind vendégszeretetben a Le Jardin a nyerő. Érkezz korán.
Viva Zapata
Az állítólagosan jó útra tért kalóz leszármazottak által alapított étteremben minden este hatalmas a pörgés. A Viva Zapata a főtér sarkán helyezkedik el és a tengerparti éttermeknél sokkal visszafogottabb áron kínál pazar fogásokat elsősorban a grillről. Ha elégedettek voltuk, kifelé menet újítsunk be egy Viva Zapata pólóra.
El Crustaceo Kascarudo
Holbox forgalmas utcáin kívül esik, de közel a szállásunkhoz, a piachoz és a reptérhez (!), aminek kifutója fűvel borított, és forgalmasabb napokon akár két tizenkét-személyes gép is érkezhet. Igaz, hogy szezon vége, de ebédidőben csak egyetlen asztalnál ültek, ami azért annyira nem bizalomgerjesztő, kár lenne az utolsó napot egy gyomorrontással tönkrevágni, de túlaggódtuk, kedves kiszolgálás, nyitott konyha, remek ebéd. Este bárként üzemel, kiváló tequila és mezcal kínálattal.
Holbox komp menetrend – Hogyan jutok oda?
A komp Chiquilá-ból gyakran, hajnaltól késő estig óránként-félóránként indul Holboxra. Chiquilá kikötője a Cancúni reptérről kb. 130-140 km, kényelmes 2 óra autóval. ADO busszal vagy collectivo kisbusszal 2,5-3,5 óra, naponta 3-5 járat indul.
Mi autóval érkeztünk, de mivel az autók ki vannak tiltva az szigetről, az autót Chiquilá-ban hagytuk. A kis településen minden második telek kiadó parkolóhely. Napi 100 peso-ért (kb. 1500 Ft) parkolhatunk egy lezárt udvarban, akár árnyékban.
A Chiquilá – Holbox komp jegy ára egy irányba 200 peso (kb. 3000-3200 Ft). Bár sokkal inkább szárnyashajó, mivel autókat nem, csak utasokat szállít a szigetre. Indulás után hamarosan megjelenik a fedélzeten egy dinamikus táncdalénekes: okosteló, bluetooth hangfal, veszkó csizma, sobrero, pár perc múlva hangulat. Aztán még pár perc, majd ahogy a kapitány ráfekszik a gázkarra a szárnyashajó kiemelkedik a vízből és a fedélzeten átcsapó hullámok szakítják félbe a performanszot. Mindenki az ablakokkal védett alsó szintre menekül, az előadó is alkalmazkodik és követi a közönséget. A rögtönzött koncert a hajó gyomrában folytatódik.
A remek hangulatban a 25 perc gyorsan elrepül, kikötés Holboxon. Autók híján golfkocsik várakoznak az érkezőkre. A szállás ugyan gyalog sincs messze, de mivel az utak nem aszfaltozottak, így inkább eltekintünk attól, hogy a 35+ fokban homokban húzzuk 1 km-t a gurulós bőröndöket. A kikötőből 50 pesoért (kb. 800 Ft) visznek el a szállásig.
Holbox szállás
Az olcsóbb (és zajosabb) szállások a városközpont és a kompkikötő körül találhatóak. A tengerpartért általában felárat kell fizetnünk, különösen, ha a várostól távolabb a fehér homokos partszakasz észak-keleti végében lévő luxus bungalók közül szeretnénk válogatni. Érdekes választás lehet még a dél-nyugati szél, Punta Cocos irányába, ahol még csak most kezd kiépülni a sziget, éttermekért, kávézókért gyalogolni vagy biciklizni kell, cserébe a parton nem sokan fognak zavarni, legfeljebb a szúnyogok.
Hozzászólások (2)
Pingback: Gyere Mexikóba! Yucatán roadtrip + Cancún + Holbox | vizzitor.hu
Pingback: Holbox streetart galéria | vizzitor.hu