A Liechtenstein-szurdok Ausztria, illetve az Alpok egyik leghosszabb, legmélyebb szurdokvölgye, de sajnos egy 2017 májusi sziklaomlás miatt járhatatlanná vált, így három évre lezárták. A teljes átvizsgálás és újjáépítés során nem csak a sziklafalba rögzített korlátok és pallók kerültek helyreállításra és megerősítésre, de egy új látványosság is várja a látogatókat: idén már a “Helix” névre keresztelt óriás csigalépcsőn sétálhatunk le a katlan 30 méteres mélységébe. A szurdok 2020. júniusában újranyitott, ismét látogatható!
Fotók: www.josalzburg.com
A Liechtenstein-szurdokot a hegyekből lefelé dübörgő vízesések vájták a sziklába több ezer év alatt. A sok helyen 30-40 méter magas, mohával borított sziklafalak olyan közel futnak egymáshoz, hogy a szűk kanyonból szinte nem is lehet látni az eget. Némi napfény, csak a kora reggeli és a késő délutáni órákban szűrődik be a szorosba, ilyenkor a legizgalmasabb a fények játéka, a vízesések párájában pedig sokszor alakul ki szivárvány. A fények és a tömegek miatt is érdemes a kilences nyitás előtt vagy délután kettő után érkezni.
Az Alpok sziklába vájt, lenyűgöző természeti látványosságára már a 19. században rátaláltak, 1875-ben pedig elkészült az első lépcső- és pallórendszer Liechtenstein hercegének támogatásával, innét az elnevezés.
Azóta több mint 10 millió látogató fordult meg a szurdokban, a pallórendszert pedig többször felújították, újjáépítették, legutóbb 2017-2020 között, hogy helyreállítsák a sziklaomlás okozta károkat. A rekonstrukció során 3 új alagutat fúrtak, illetve négy új pihenő, kilátó platformot építették. A biztonság érdekében pedig több mint 60 védőhálót rögzítettek, amelyek teljes hossza több, mint 1 km. Illetve kiépítettek egy olyan monitorozó rendszert, amely a sziklák akár milliméteres mozgását is azonnal jelzi. A 3 évig tartó építkezést tovább nehezítette az időjárás, illetve, hogy minden egyes építőelemet (valamelyik több tonnás) helikopterrel kellett bereptetni, illetve a veszélyes sziklákat is így távolították el. A megújult Liechtensteinklamm kétségkívül leglátványosabb épített eleme a Helix spirál lépcső.
Fotók: www.josalzburg.com
Praktikus infók
A legközelebbi nagyvárostól, Salzburgtól 64 km-re található délre az A10-es, majd a 311-es úton St Johann im Pongau irányába, ahonnét már csak kb. 5 km a parkoló. A parkolótól kb. 400 méterre van a bejárat, ahol a jegyet is meg tudjuk venni. Felnőtteknek 10, gyerekeknek 5,5 euró. A parkoló és a bejárat között két éttermet is találunk.
A kanyon hossza egy irányba 1,5 km és ugyanott kell visszajönni is, csak egy bejárata van. A szintkülönbség kb. 100 méter és 450 lépcső van útközben. Többször megállva, fotózva, kényelmesen 1,5 óra oda-vissza. WC csak a parkolóban található.
Látnivalók a környéken:
- Lammerklamm szurdok (45 km)
- Abtenau nyári bob (53 km)
- Salzburg (64 km)
- Hallstatt (76 km)
- Obertraun Dachsteinseilbahn, 5 fingers kilátó, jégbarlang (81 km)
Hozzászólások (2)
Pingback: Elektromos bringával a hallstatti-tó partján | vizzitor.hu
Pingback: Salzburg látnivalók | vizzitor.hu