Izlandon a főszezon gyakorlatilag a 2-3 nyári hónapra koncentrálódik, de azon kívül is érdemes utazni, sőt! Ha egy izlandi utazás időpontját tervezgetjük, akkor a következő szempontokat érdemes figyelembe venni: időjárás, tömeg, költségvetés / árak (szállás, repülőjegy, autóbérlés), nappalok hossza / világos órák száma. Szeretnénk sarki fényt látni? Zöldben, sárgás-barnában vagy hófehérben szeretnénk látni Izlandot? Csak a Ringen szeretnénk körbevezetni vagy a sziget belsejét, a Felföldet is megnéznénk? Milyen állatokat szeretnénk látni?
Reykjavik, Izland 7 napos előrejelzés:
Mikor utazzunk Izlandra? Nézzük részletesen hónapról hónapra:
Izland nyáron: június, július, augusztus
Ilyenkor a legszebb, legzöldebb a természet, legmelegebb az idő, leghosszabbak a nappalok, autózhatóak a Felföld “F” útjai is, viszont a nyáron a legnagyobb a tömeg, egekben az amúgy sem akciós izlandi árak és sarki fényt sem fogunk látni. Sarki fény helyett azonban láthatunk olyat, amit a többi évszakban nem: sarki lundákat, azaz puffinokat. Legnagyobb eséllyel a Vestmannaeyjar szigeteken (Westmann Islands).
Izland időjárása nyáron: délben a napon 20 fok is lehet (nappali 13-15 fokos átlag mellett) és éjjel sem megy nagyon 10 fok alá, az eső minimális. Persze Izland időjárása kiszámíthatatlan, a Highlands-en augusztusban is leeshet egy meglepetés hó és ne induljunk el csak rövidgatyában, mert éjjel fagyhat.
Izland északi részén, például Aukeyri környékén június közepén Szent Iván éj napján, alig 30 percre “borul be” egy picit, 23 óra 30 percen keresztül teljes világosság van, gyakorlatilag nem megy le a nap. Kültéri programok, túrázás esetén ez hasznos lehet, több fér bele egy napba, azonban az esti pihenésbe erősen bekavarhat. Augusztus végére már csak kb. 15 órásra rövidülnek a nappalok, fél 6-tól 9-ig van világos.
Izland ősszel, szeptember és október első fele
Izlandon is létezik az indián nyár. Mindent egybevetve az egyik legjobb hónap a szeptember, ráadásul én is szeptember végén voltam, így erről az időszakról tudok legrészletesebben, első kézből beszámolni.
Alig egy hónappal az utazás előtt augusztus 20 körül, szeptember 19-i repjegyet 35.000 Ft körül sikerült megcsípni, ami rendkívül jó deal. A szállások és az autóbérlés ára is némileg esett az augusztushoz képest, de azért nem olyan mértékben, mint a repülőjegyé.
Izland időjárása szeptemberben: Nappal átlagosan 12 fok körül volt, de volt olyan nap, hogy délben a napsütésben 16-17 fokot mutatott a hőmérő és kabát nélkül egy termo felsőben ebédeltünk egy kiülős teraszon. Hajnalban 5-10 fok körül alakult. Illetve a gyakori erős szél lényegesen fokozza a hidegérzetet. A 7 nap alatt 1,5 napot szakadt az eső, 2-3 nap részben szitált egy kicsit, de 2-3 nap pedig a nap is előbújt rövid időkre.
Ami az öltözködést illeti nagyon örülök, hogy az eredeti tervemmel ellentétben esőkabát, illetve pufi mellény helyett végül a síkabátomat vittem, ami alatt egy termó felsőt is simán elbírtam és sapka helyett a kapucnija is jól jött, amikor felélénkült a szél.
A nappalok hossza tökéletes reggel 7-fél8-tól este fél9-ig világos volt, kb. 13 órás napok elegendőek, hogy telenyomjuk látnivalóval, de azért éjjel is lehet aludni, sőt szeptember végén már 10-15% eséllyel láthatunk gyenge ötös skálán 1-es erősségű sarki fényt is. És nem csak láthatunk, hanem láttunk is! Igaz csak egyszer és elég haloványan, de ott volt, a fotón pedig a valóságnál, szabad szemmel látható állapotnál erősebben is megjelent.
Ami a turistákat, tömeget illeti, az utakon nem volt nagy forgalom, de a felkapottabb turistalátványosságok, különösen a Seljalandsfoss vízesés, fekete tengerpart (Reynisfjara), Kék Lagúna és Jökulsárlón gleccser lagúna parkolója rendesen tele volt, nehéz elképzelni mi lehet itt nyáron. De ahogy távolodtunk a déli parttól, a sziget másik háromnegyedén, például a Snaefellsnes-félszigeten vagy az 1-es út északi szakaszán volt, hogy hosszú 10 percekig úgy mentünk, hogy senki sem ment előttünk, mögöttünk vagy érkezett szemben.
Szeptember végén még kint vannak az állatok a szabadban, így az út mellett megállva rengeteg birkát és gyönyörű izlandi lovakat fotózhatunk. A Felföld útjai viszont már csak részben járhatóak, szeptemberben kezdik őket fokozatosan lezárni.
Októberben pedig visszavonhatatlanul érkezik a tél. Napra pontosan persze nem lehet kiszámítani, de október közepén leesik az első nagyobb hó, fehérbe borítja a szigetet. A nappalok egyre gyorsabban rövidülnek.
Izland télen, november, december, január, február, március, április
Az izlandi tél meglehetősen hosszú és kemény 5-6 hónapig is kitart. A tengerszinten ennek ellenére nem lesz rettenetesen hideg, a napi csúcs plusz 3-4 fok körül ingadozik, éjjel ugyanez mínuszban, viszont a télen egyre erősödő szelek miatt a hidegérzet sokkal durvább, mint ahogy azt a hőmérő mutatja. Fent a Highlands-en persze mínusz 25-30 is lehet, illetve az északi részen is sokszor mérnek az átlagtól eltérő extrém hidegeket.
Nem meglepően télre bezárnak a kempingek, hosszú túrák sem ajánlottak, ráadásul a napok is rohamosan rövidülnek. Karácsonykor mindössze 3 órára jön fel a nap (de lehet a felhőzet miatt még ekkor sem igazán látszik), kb. 12 és 15 óra között. Aztán jön a 21 órás sötétség. Elég nyomasztó.
Cserébe ez a sarki fény szezon, kevés a turista, jelentősen olcsóbban megúszhatjuk az izlandi körutat. A hideg ellenére a legtöbb szabadtéri termálfürdő nyitva egész télen, ráadásul valamivel olcsóbb belépőket kínálnak. És egy megfagyott vízesés látvány sem mindennapos.
Január, februárban Reykjavikban több étel-ital, gasztrófesztivál is segít elviselni a hideg sötétséget.
Az izlandi tavasz: május
Izlandon a rövid tavasz gyakorlatilag egy hónapra májusra koncentrálódik. A főszezont megelőző hónap, szeptemberhez hasonlóan, szintén remek időszak az utazáshoz. Még kevesebb a turista, mérsékeltek az árak és már 17-18 órás világossággal, jó hosszú nappalokkal tervezhetünk. A hosszú nappalok miatt viszont minimálisra csökken az esélye, hogy sarki fénnyel találkozzunk.
Izland időjárása májusban: A napi csúcs 10-12 fok körül, míg a hajnali minimum 3-4 fok körül alakul, persze mint minden évszakban itt is jöhetnek meglepetések.
Ahogy tartósabban fagypont fölé emelkedik a hőmérséklet a gleccserek elkezdenek kicsit olvadni, így ekkor számolhatunk a legnagyobb vízhozammal, ilyenkor dübörögnek leginkább a vízesések, bár Izlandon soha sincs vízhiány. A hegycsúcsokat még hó borítja, a hegyi utak még nagy eséllyel lezárva, azokat általában csak júniusban kezdik el megnyitni.
A természet elkezd éledezni, a barna foltokat zöld váltja fel, a télre beterelt birkákat, lovakat ismét kiengedik a szabadba és a lundák, azaz a puffin kolóniák is visszatérnek költőhelyükre.
Hozzászólások (1)
Pingback: Izland látnivalók 6-7 nap alatt – autóval körbe a Ring-en | vizzitor.hu